18 Ağustos 2009 Salı

Bugünün moduna uygun şarkı bulamadım bu kez...

Dün dediğim gibi bugün burçları yazacağım. Yıldız tozunun benimle, babasıyla ve abisiyle yaşayacağı muhtemel ilişki biçimi... Bakalım doğru olacak mı bu tahmin...Çok uzun vadede görebileceğim sanırım... Bu bilgileri www.babycenter.com adresinden aldım.

Boğa anne ile oğlak çocuğun ilişkisi : Materyalist Zevkler

Anne ve o
ğlak çocuk hayatın materyalist tarafından zevk alan, ve sabit duruşlu insanlardır. Anne biraz daha kendini şımartmayı seven, zevkine düşkün bir yapıdayken, oğlak çocuk küçüklüğünde bile azimli ve oldukça çalışkandır.

Oğlak çocuk harçlığını ıvır zıvıra harcamak yerine biriktirmeyi tercih eder. Ona ödevlerini yapması gerektiğini nadiren hatırlatmanız gerekir. Eğer ucunda maddi bir ödül varsa evde yapması gereken işler ve sorumlulukları konusunda da son derece istekli davranacaktır. Çok küçükken bile ufak bir miktar harçlık vermek oğlak çocuğunuz için iyidir. Ancak onu ara sıra kendi zevkleri için de para harcaması konusunda yüreklendirmek gerekir yoksa içindeki doğal tutumluluk canavarının pençesine düşebilir :) (Allahım İmge ile ne kadar zıt olacağız...ürkütücü resmen...) Annesi keyif ve zevkine düşkün olduğundan oğlak çocuğuna da bunu öğretmesi ve hayattan daha fazla zevk almasını sağlaması noktasında çocuğuna faydalı olabilir.

Kova baba ile oğlak çocuğun ilişkisi: Doğuştan gelenekçi

Özgün, serbest düşünceyi savunan, ve kendince radikal olan kova baba çocuğunu da bu şekilde yetiştirmek ister. Ama küçük oğlağımız doğası gereği gelenekçi, hedefe odaklı ve azimlidir; hala bebek bezi kullanırken bile! Başarılarının takdir edilip ödüllendirilmesini ister tuvalet eğitimini tamamlaması ya da ilk kez kendi başına giyinebildiği günden başlayarak ...

Tabii ki babası minik oğlağı ile gurur duyacak ve dünyayı keşfetmesini izlemekten büyük keyif alacaktır ama düşüncelerinde ve yaptıklarında daha fazla risk alabilmesini de isteyecektir. Babasının, oğlak çocuğunun doğuştan temkinli ve tutucu olduğu gerçeğini kabul etmesi gerekecektir. Kova babanın oğlak çocuğuna en çok faydalı olacağı nokta ona, itibar ve başkalarının ona verdiği değere bu kadar kafa yormak yerine dünyayı daha yaşanılır bir yer yapmak için çaba sarfetmesi gerektiğini öğretmektir.

Akrep abi ile oğlak kardeş: Yoğun ve rekabetçi

Akrep çocuk için güven her şey demektir ve oğlak kardeşinin en büyük özelliği güvenilir olmasıdır. Farklılıklarına rağmen her zaman birbirne güvenebilecek olan bir ikilidir akrep ve oğlak kardeşler.


Her iki çocuk da olayları yoğun yaşar ama akrebin yoğunluğu daha çok dugusalken, oğlak çoc
uk başarı odaklıdır. Bu pratik yaradılışlı minik oğlak, karmaşık duygular ve baş edemeyeceği duygularla zaman kaybetmek istemez. Her iki çocuk da alışılmadık ölçüde cidi, zeki ve olgundur, akrep biraz da fazla temkinlidir. Her ikisi de problem çözme gerektiren oyun ve durumlardan hoşlanırlar. Özellikle akrep, nesnelerin nasıl çalıştığını merak eder ve her şeye derinlemesine bakar.

İkili arasındaki en temel gerginlik rekabetçiliklerinden kaynaklanır. Akrep ilgi ve şefkatinizi ister, oğlak ise yaptıklarını takdir edip başarılarını görmenizi...Her iki çocuğunuza da yetenekleri ve çalışmaları için bol destek ve alkış vermeniz gerekir.


İmge'nin abisiyle çok iyi anlaşacağından kuşkum yok, Ekin o kadar şefkatli bir çocuk ki, şu anda kız bebek gerçeğine kendini alıştırmada güçlük çekse de kardeşini görür görmez onu yüreğine alacağına eminim..Doğrudan yüreğine...kucağına almadan önce...

Hiç yorum yok: